Architekci mają pomysł na tereny po Zelmerze

10.11.2011
Media

Co powstanie na terenach należących kiedyś do rzeszowskiego Zelmeru? Gotowa jest pierwsza koncepcja zabudowy, którą stworzyli architekci z pracowni MWM. Dominować ma urozmaicona zabudowa mieszkaniowa połączona z funkcjami handlowymi, usługowymi i biurowymi. Nie wiadomo jednak, czy wizja architektów doczeka się realizacji.

Rzeszowski Zelmer przeniósł produkcję do Rogoźnicy. Należące do firmy atrakcyjne tereny w śródmieściu zostały sprzedane. Za działki o łącznej powierzchni 9,84 ha spółka otrzyma od nabywcy 34,5 mln zł. Działki kupiła firma Res-Gaj należąca do znanego rzeszowskiego przedsiębiorcy Jana Jurkiewicza, właściciela m.in. sieci sklepów Jedynka. W tym tygodniu w Internecie pojawiła się pierwsza propozycja zagospodarowania pozelmerowskiego terenu. Opracowała ją rzeszowska pracownia MWM Architekci. Jest to wstępna koncepcja obejmująca tereny w rejonie torów kolejowych linii Rzeszów – Jasło, ul. Hoffmanowej, Langiewicza i jednostki wojskowej.

– Zaplanowaliśmy tam samowystarczalną dzielnicę mieszkaniową. Oprócz mieszkań przewidujemy tam także usługi, handel, biura – mówi Maciej Łobos, prezes MWM Architekci. Głównym szlakiem komunikacyjnym w tej koncepcji ma być droga, która w planach miejskich jest od kilkudziesięciu lat.

– Niestety, dotychczas nie udało się jej wybudować – mówi Łobos. Chodzi o drogę, o której opowiadał „Gazecie” Władysław Hennig, znany rzeszowski architekt i urbanista.

– Wlotem ulicy Mochnackiego miała pójść trasa, która szła na południe, można powiedzieć, równolegle do torów kolejowych. Przechodziła pomiędzy stadionem Podhalańczyka a zakładami Zelmeru. Tam był rezerwowany pas pod tę trasę, która miała dalej przecinać ulicę Langiewicza, łączyć się z obecną ulicą Chmaja i prowadzić dalej na południe. Nad obwodnicą południową przechodziła wiaduktem – tłumaczył Hennig.

– Po obu stronach tej drogi zaprojektowaliśmy budynki. Będą one miały średnio po sześć kondygnacji. Zaproponowaliśmy też dwie dominanty na początku i na końcu zespołu budynków – tłumaczy prezes MWM Architekci.

(…)

czytaj: https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/1,34962,10619888,Architekci_maja_pomysl_na_tereny_po_Zelmerze__WIDEO_.html

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności.