Zespół Resovia Residence w Rzeszowie: miejski kwartał na miarę XXI wieku?

18.06.2021
Media

Przy stadionie miejskim w Rzeszowie pracownia MWM Architekci zaprojektowała zespół zabudowy mieszkaniowo-usługowej Resovia Residence z dominantą o wysokości 100 metrów. Realizacja inwestycji wymaga jednak zmiany planu miejscowego.

W rejonie ulic ul. Wyspiańskiego i Batalionów Chłopskich w Rzeszowie, tuż obok stadionu miejskiego, spółka Resovia Residence Development planuje realizację dużego zespołu mieszkaniowo-usługowego. W trzech budynkach o rozrzeźbionych bryłach i zróżnicowanej wysokości mogłoby się znaleźć ok. 600 mieszkań. Mogłoby, jeśli władze miasta zmienią obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jak tłumaczył Maciej Łobos z biura MWM Architekci podczas publicznej prezentacji projektu, chodzi o niewielkie modyfikacje, które w ten rejon Rzeszowa wprowadzą śródmiejski charakter.

Wraz z inwestorem postulują przede wszystkim zmianę dopuszczalnej wysokości dominanty architektonicznej z obecnych 90 do 100 metrów oraz wskaźnika intensywności zabudowy z 3-6 do 7,6, co, jak wyjaśniał projektant, podyktowane jest nowymi przepisami, które wymagają uwzględnienia w wyliczeniach nie tylko liczby wszystkich kondygnacji naziemnych, ale też podziemnych. Architektom zależy ponadto na likwidacji zapisu wymagającego, aby powierzchnia przeszkleń na elewacjach wynosiła 60%. Proponują rozczłonkowanie brył, nawiązujące do tradycyjnej, miejskiej zabudowy, w której obiekty pochodzące z różnych epok sąsiadują ze sobą, tworząc spójną całość.

(…)

czytaj więcej: https://architektura.muratorplus.pl/projekty/zespol-resovia-residence-w-rzeszowie-miejski-kwartal-na-miare-xxi-wieku_11210.html

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności.