Spacerowa – prezentacja projektu

29.07.2019
Media, Wydarzenia

Miały być wieżowce jak na ateńskim wzgórzu, ale mieszkańcy szeregówek i domów jednorodzinnych przy ul. Spacerowej powiedzieli: Nie. Od dwóch lat dzięki kolejnym odwołaniom blokują inwestycję, która ma zmienić życie na ich ulicy. 25. Lipca 2019 r. w Hotelu Bristol odbyła się pierwsza publiczna prezentacja nowego projektu budowy wielorodzinnego osiedla przy Spacerowej. Pracownia MWM Architekci zaproponowała zabudowę wzgórza o wiele przyjaźniejszą dla człowieka niż wcześniejsze pomysły. 

Projekt powstał w oparciu o trzy idee. Pierwsza to zabudowa wzgórza na wzór starych europejskich miast, gdzie budynki stoją gęsto obok siebie, a między nimi wspinają się trawersowo uliczki. 

Druga – uczynienie ze Spacerowej pierwszej w Rzeszowie „strefy woonerf, podobnej do tych jakie funkcjonują w Holandii. Tam w latach 70. XX wieku mieszkańcy małej i bardzo ruchliwej uliczki rozebrali asfalt, drogę wybrukowali, wystawili przy niej donice z kwiatami, by wymusić na kierowcach samochodów wolniejszy ruch. I dopięli swego, dając przykład innym. Dziś stref woonerf w Holandii jest parę tysięcy. Spacerowa również miałaby tak wyglądać. W pasie drogowym o szerokości 30 merów poprowadzona zostałaby kręta jezdnia, z ławeczkami i donicami. 

Trzecia idea to przywrócenie w tej okolicy naturalnej tkanki miejskiej, zaproponowanie zamiast gładkiej ściany blokowiska urozmaiconej przestrzeni, w której zieleń stanowi 40 procent i blisko jest do punktów usługowych.

https://youtu.be/HRWr6FpvqD0

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności.