Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne

Informacje o projekcie
 • Lokalizacja:
  Rzeszów, Jasionka
 • Inwestor:
  Województwo Podkarpackie
 • Powierzchnia:
  20 000 m2
 • Typ:
  Publiczne
 • Status:
  Niezrealizowane
 • Projekt:
  2011
 • Udostępnij:
 • Zespół MWM:
  Maciej Łobos, Marcin Smoczeński, Adela Koszuta-Szylar, Tomasz Kudła, Jakub Marchwiany

Projekt konkursowy Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego zlokalizowanego w sąsiedztwie terminalu lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Budynek w założeniu miała stać się symbolem współczesnego Rzeszowa, miasta o metropolitalnych ambicjach, pretendującego do tytułu Stolicy Innowacji.

Przed wejściem głównym zaprojektowano duży plac przeznaczony do organizacji otwartych imprez. Dzięki wykorzystaniu obszernego podcienia tworzonego przez narożnik budynku został on w znacznej części zadaszony.

Bryła centrum nawiązuje do tradycji lotniczych, wynikających z lokalizacji w bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego. Smukły, opływowy, lekko uniesiony kształt  i pokrycie blachą tytanowo-cynkową są alegorią startującego samolotu.

Na piętrze budynku zlokalizowano zespół sal wielofunkcyjnych, pokoje rozmów, centrum prasowe i zaplecze gastronomiczne. W charakterystycznym, oderwanym od ziemi narożniku umieszczona została Wielka Aula na 700 miejsc. Sale wielofunkcyjne mogą działać samodzielnie lub, po rozsunięciu ściany przesuwnej, tworzyć jedną dużą przestrzeń.

Pokoje rozmów i centrum prasowe rozmieszczono wokół otwartego dziedzińca umieszczonej na parterze sali wystawienniczej, dzięki czemu maja one bezpośredni wgląd na wydarzenia odbywające się na targach.

Ze względu na eksponowany widok z okien samolotów i lokalizację vis-a-vis terminala ogromne znaczenie ma wygląd piątej elewacji budynku. Fasady płynnie przechodzą w dach, ukrywając kondygnacje techniczne.

Podobne projekty

Muzeum Sztuki Współczesnej

Muzeum Sztuki Współczesnej

Publiczne
Maribor, Słowenia, 2010
Politechnika Rzeszowska

Politechnika Rzeszowska

Edukacja, Publiczne
Rzeszów, 2001
Pawilon Różanka

Pawilon Różanka

Publiczne, Wnętrza
Rzeszów, 2012
Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności.