Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne

Informacje o projekcie
 • Lokalizacja:
  Rzeszów, Jasionka
 • Inwestor:
  Województwo Podkarpackie
 • Powierzchnia:
  20 000 m2
 • Typ:
  Publiczne
 • Status:
  Niezrealizowane
 • Projekt:
  2011
 • Udostępnij:
 • Zespół MWM:
  Maciej Łobos, Marcin Smoczeński, Adela Koszuta-Szylar, Tomasz Kudła, Jakub Marchwiany

Projekt konkursowy Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego zlokalizowanego w sąsiedztwie terminalu lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Budynek w założeniu miała stać się symbolem współczesnego Rzeszowa, miasta o metropolitalnych ambicjach, pretendującego do tytułu Stolicy Innowacji.

Przed wejściem głównym zaprojektowano duży plac przeznaczony do organizacji otwartych imprez. Dzięki wykorzystaniu obszernego podcienia tworzonego przez narożnik budynku został on w znacznej części zadaszony.

Bryła centrum nawiązuje do tradycji lotniczych, wynikających z lokalizacji w bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego. Smukły, opływowy, lekko uniesiony kształt  i pokrycie blachą tytanowo-cynkową są alegorią startującego samolotu.

Na piętrze budynku zlokalizowano zespół sal wielofunkcyjnych, pokoje rozmów, centrum prasowe i zaplecze gastronomiczne. W charakterystycznym, oderwanym od ziemi narożniku umieszczona została Wielka Aula na 700 miejsc. Sale wielofunkcyjne mogą działać samodzielnie lub, po rozsunięciu ściany przesuwnej, tworzyć jedną dużą przestrzeń.

Pokoje rozmów i centrum prasowe rozmieszczono wokół otwartego dziedzińca umieszczonej na parterze sali wystawienniczej, dzięki czemu maja one bezpośredni wgląd na wydarzenia odbywające się na targach.

Ze względu na eksponowany widok z okien samolotów i lokalizację vis-a-vis terminala ogromne znaczenie ma wygląd piątej elewacji budynku. Fasady płynnie przechodzą w dach, ukrywając kondygnacje techniczne.

Podobne projekty

Muzeum Okręgowe w Lesznie

Muzeum Okręgowe w Lesznie

Publiczne
Leszno, 2023
Centrum Administracyjne

Centrum Administracyjne

Publiczne, Biura
Rzeszów, 2009
Muzeum Sztuki Współczesnej

Muzeum Sztuki Współczesnej

Publiczne
Maribor, Słowenia, 2010
Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności.