Nowy Dworzec PKS

Informacje o projekcie
  • Lokalizacja:
    Rzeszów, ul. Grottgera
  • Inwestor:
    PKS Rzeszów
  • Powierzchnia:
    42 000 m2
  • Typ:
    Infrastruktura, Biura, Handel, Publiczne, Urbanistyka, Wielorodzinne
  • Status:
    Projekt
  • Projekt:
    2021-2022
  • Zakres:
    Koncepcja
  • Udostępnij:
  • Zespół MWM:
    Maciej Lobos, Marcin Smoczeński, Adela Koszuta-Szylar, Krzysztof Mazur, Katarzyna Grabiec, Marek Kowal, Jakub Lazarowicz, Marta Frankiewicz, Paweł Dobrzański
  • Współpraca:
    • Wizualizacje:
      Volume

SYNERGIA

Tradycyjne miasto jest miejscem, w którym mieszkamy, pracujemy, wypoczywamy i korzystamy z przeróżnych usług, bez konieczności pokonywania długich dystansów. To również podlegająca nieustannym zmianom i pulsująca życiem mieszanka różnych funkcji i potrzeb, które napędzają i wzmacniają się nawzajem tworząc swoistą synergię – wartość dodaną. Zwarte, intensywnie zabudowane, pełne różnorodnych funkcji dzielnice to również wyższy poziom bezpieczeństwa i niższe koszty infrastruktury.

ELASTYCZNOŚĆ

Rozwój technologiczny i tempo zmian, jakim podlega nasze życie powoduje, że budynki muszą zmieniać się w czasie swojego zycia i adaptować do nowych wymagań rynku i potrzeb użytkowników.

Projekt zakłada powstanie wielofunkcyjnego zespołu, integrującego funkcje dwóch dworców autobusowych, handel, usługi, biura i mieszkania w jednym zwartym kwartale miejskiej zabudowy.

Od strony Placu Dworcowego i ul. Grottgera zaplanowano w parterze lokalizację funkcji handlowych i usługowych, które mają za zadanie wprowadzić życie w wymarłą dzisiaj przestrzeń.
W głębi, za funkcjami handlowymi w przyziemiu zaplanowana została lokalizacja nowego dworca PKS i przystanków komunikacji miejskiej.
Projekt obejmuje przebudowę części Placu Dworcowego, oraz rewitalizację zespołu zabytkowych magazynów kolejowych położonych wzdłuż torów kolejowych. Od strony północnej, jako bufor dla pomieszczeń użytkowych zaplanowano 3-kondygnacyjny garaż, który ma obsługiwać nowy budynek i przejąć miejsca parkingowe likwidowane w okolicach Dworca PKP.

UL. GROTTGERA

Przebudowa ulicy Grottgera zakłada stworzenie strefy bezpiecznej dla pieszych, docelowo ograniczonej dla pojazdów samochodowych.

Główna fasada zespołu tworząca północną pierzeję ulicy, podzielona została na trzy wyraźne części, które optycznie rozbijają długość budynku i nawiązują do tradycyjnej, kamienicowej zabudowy.

Pomiędzy sekcjami fasady zaplanowano poszerzenie przestrzeni publicznej w formie niewielkich skwerów, z których prowadzą bezpośrednie wejścia do nowego dworca PKS.

 

„NOWY LOFT”

Na górnych kondygnacjach zaplanowano otwarte, przestrzenie, przeznaczone na funkcje mieszkalne, biurowe i usługowe. Założenie obejmuje stworzenie obiektu w pełni adaptowalnego, który funkcjonował będzie jako „nowy loft” – przestrzeń którą, tak jak dawne budynki przemysłowe, można dowolnie aranżować i dopasowywać do wymagań rynku, bez konieczności ingerowania w główną konstrukcję i systemy instalacyjne.
Wysokość kondygnacji, otwarty, pozbawiony ścian konstrukcyjnych plan, elastyczne systemy instalacji, mają umożliwiać dowolne adaptacje przestrzeni do potrzeb użytkowników, bez konieczności wykonania skomplikowanych robót budowlanych.

BUDYNKI ZABYTKOWE

Dawne magazyny kolejowe zostaną wykorzystane jako lokalizacja funkcji pomocniczych dworca, oraz miejsce do którego przeniesione zostaną drobne punkty handlowe i usługowe z przebudowywanego Placu Dworcowego.

Podobne projekty

Okrągła Kładka

Okrągła Kładka

Infrastruktura
Rzeszów, 2012
Plac Dworcowy

Plac Dworcowy

Infrastruktura
Rzeszów, 2016
Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności.