Siedlisko

Informacje o projekcie
 • Lokalizacja:
  Zuzowy
 • Typ:
  Jednorodzinne
 • Status:
  Niezrealizowane
 • Projekt:
  2014-2015
 • Zakres:
  Koncepcja
 • Udostępnij:
 • Zespół MWM:
  Marcin Smoczeński, Wacław Matłok, Maciej Łobos, Adela Koszuta-Szylar, Aleksandra Machniak, Michał Florek, Jakub Marchwiany
 • Współpraca:
  • Architektura krajobrazu:
   Green City - Kamil Melaniuk

Projekt współczesnej posiadłości ziemskiej, położonej w odległości kilku kilometrów od istniejących zabudowań. Tereny otoczone lasami, gdzie przeszłości znajdowało się gospodarstwo rolne pokryte są niemal w całości stawami. Założenie podzielone jest na kilka odrębnych stref, których położenie wynika z  uwarunkowań funkcjonalnych, przyrodniczych, ukształtowania terenu i stosunków wodnych.

dom-nad-rozlewiskiem-plan
dom-nad-rozlewiskiem-cam-5

Ponad 300-metrowa aleja dojazdowa ukształtowana została w sposób umożliwiający sekwencyjne podziwianie poszczególnych fragmentów ogrodu. Bryła głównego budynku widoczna staje się dopiero w połowie drogi.

Istotnym elementem budującym przestrzeń strefy reprezentacyjnej są charakterystycznie ukształtowane wzgórza organizujące przestrzeń całego ogrodu. Najwyższe punkty terenu zostały zwieńczone ciekawymi formami architektonicznymi, pełniącymi funkcję punktów widokowych.

dom-nad-rozlewiskiem-cam-2

Strefa prywatna to stosunkowo niewielki teren położony nad jeziorem. Jest to obszar przeznaczony wyłącznie dla rodziny i najbliższych przyjaciół domowników. Ze względu na zróżnicowanie terenu w tym obszarze, strefa ta zaprojektowana została jak szereg tarasów i płaszczyzn, umiejscowionych na różnych wysokościach. Najwyższy taras znajduje się na poziomie salonu, jadalni i basenu i stanowi integralną cześć samej rezydencji. Najniższy poziom połączony jest z pomostem wiodącym w stronę jeziora.

dom-nad-rozlewiskiem-cam-10
dom-nad-rozlewiskiem-cam-4-2
siedlisko-wnetrze-14
siedlisko-wnetrze-15
wspolczesny-folwark-wiz-03

Folwark, na który składają się budynki leśniczówki, wozowni i stajni, położony jest w najbardziej zadrzewionej części projektowanego obszaru i  z trzech stron otoczony lasem. Układ funkcjonalno-przestrzenny tej strefy bezpośrednio uwarunkowany jest tradycyjnym, osiowym układem budynków, rozmieszczonych w kształcie litery „U” skupionych wokół dziedzińca.

Centralną część całego założenia stanowi prostokątny dziedziniec zaprojektowany z myślą o funkcjonalności i dostępności do poszczególnych zabudowań. Żwirowo-żywiczna nawierzchnia nawiązuje do XIX wiecznych rozwiązań stosowanych w założeniach pałacowo-parkowych.

wspolczesny-folwark-wiz-02
wspolczesny-folwark-wiz-01

Na środku zaprojektowane zostało wrzosowisko – niewielki brzozowy zagajnik z runem wypełnionym niskimi roślinami poduchowymi.

Podobne projekty

Zespół szeregowy

Zespół szeregowy

Jednorodzinne
Rzeszów, 2018
Dom na wysokości

Dom na wysokości

Jednorodzinne
Sieniawa, 2019
Miasteczko Wilanów 2

Miasteczko Wilanów 2

Biura, Jednorodzinne, Urbanistyka, Wielorodzinne
Warszawa, 2017
Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia wygody przy korzystaniu z pełnej funkcjonalności.